Přihlásit Pátek 12.červenec 2024

9. Cesta jenom tam

9. Cesta jenom tam, 16.-17.6.2012, pořadatel Ivan Fridrich a asistenti, plán Praha Vysočany - Velké Žernoseky - Střekov - Velké Březno - Zubrnice. 


Sraz na 9.CJT byl na nádraží Praha Vysočany v sobotu 16.6.2012 v 8h, odjezd v 8:20. Měli jsme půjčeného Hurvínka M131.1280 ze Zubrnic, řídil opět osvědčený Jirka Svoboda. První zastávka bylo nádraží ve Velkých Žernosekách, kde část vystoupila, aby vyrazili na kopec poblíž, ostatní se ještě nechali popovézt na začátek V. Žernosek, aby navštívili vinný sklep s exkurzí, já s Dafem, Martinkou a ještě několika jsme obsadili vlaku bližší vinárničku, patřící místnímu komunistovi, naproti bývalé nelegální pěstírně konopí. V oknech pěstírny byly vlaštovčí hnízda a jeden by nevěřil, kolik toho dokáží ptáci nasrat... Víno bylo dobré, k zakousnutí čerstvé škvarkové placky, brko a alespoň mně se podařilo pěkně přepálit začátek, díky čemu mne kocovina chytla už odpoledne kolem šesté...

V půl dvanácté nás motoráček opět naložil a jeli jsme do Střekova (kousek před Ústím n.Labem), kde jsme měli objednánu prohlídku do elektrárny a strojovny jezu - pěkné, zajímavé a náročné... Při cestě zpět k vlaku jsem se příjemně vLabil, voda byla teploučká, ale dravá. Následoval krátký přesun do Velkého Března, na začátek zbytku Zubrnické železnice. Zde jsme asi ve tři hodiny zaparkovali motorák a vydali se na pozdní oběd do místní restaurace Tivoli, doplněný koupáním, pozorováním přívozu a zběžnou prohlídkou deponovaných zubrnických vagonů na nádraží v Březně. Mezitím se začaly na druhé straně řeky kupit mračna, ale zatím se nám to vyhýbalo.

Chvíli po páté jsme naskákali do vlaku a vzhůru do stoupání do Zubrnic. Stoupání na tomto úseku bylo až 4,1%, na již zrušených částech tratě bylo i o něco vetší. Hurvajz se ale bez problémů s tratí vypořádal a dovezl nás do Zubrnic-Týniště, kde je v současnosti konec muzejní tratě a malé muzeum se vzácnějšími vagony a lokomotivou, v bývalé nádražní budově expozice k historii místní tratě Velké Březno - Úštěk s odbočkou do Verneřic, v bývalém skladu muzeum ručních i motorových drezín (na jedné se dá na krátkém úseku kolejí i jezdit) a ještě v několika vagónech výstavka zabezpečení tratě a podobně. Dostali jsme odborný výklad od místních a pak se rozvalili na trávníčku u muzea.

Trošku jsem se prospal a kocovina byla pryč, tak jsem vyrazil do místní hospody na výborné lívance s malinami a zápas našich fotbalistů s Polskem (skupina ME2012). Po vítězném fotbale na blízkou loučku k ohni a najít si pěkné místo na spaní pod širákem. Asi půl hodiny po ulehnutí se začalo dělat hnusně, tak jsem se zabalil a vyrazil zpět do muzea, kde byla možnost spát ve vagonu Bai. V noci proběhl několikát celkem brutální slejvák, ale ráno už bylo zase pěkně. Otevřel jsem hospodu, dal si míchaná vejce a s Petrofem jsme vyrazili na místní naučný okruh okolo potoka, pak zpět do hospody a následně do Zubrnic na prohlídku místního skanzenu. Ten stojí za prohlídku, kromě toho je samotná vesnice velmi hezká, mimo jiné tam mají bývalou školu s č.p. 26.

Po návratu do hospody jsem potkal zrovna se vzbudivšího Dafa s Martinkou a Vítka, nicméně nevypadali moc dobře a že brzy nebudou schopni se přesunovat, tak jsem se trhnul s Petrofem jsme zamířili po červené a zelené přes Liškov, Pláň, Kamennou horu a Fráž do Velkého Března, kde jsme se u starého známého přívozu vykoupali, převezli se (10 Kč za osobu, luxus), chvilku hospoda U kulaté báby a pak na nádraží do Povrlů (526 km od Vídně), kde nám za čtvrt hodiny jel vlak do Ústí a odtud za chvíli Intercity do Prahy, v osm večer jsem byl doma. Daf s Martinkou a Vítkem prý dorazili někdy kolem půlnoci posledním vlakem.

0 komentářů

Co se chystá?

Žádné blížící se události

Fotky

Nejhezčí fotka ze stezky
Prohlédni si Album

Uživatelské menu


Nevíte, jaké máte své heslo?

Kdo tu je?

Hosté: 1